۱۵ سپتامبر( ۲۴ شهریور خودمان)  روز جهانیِ «نقطه» نام گذاری شده است. روز نقطه را به علت این‌که نمادِ جسارت، خلاقیت و همکاری است جشن می‌گیرند. به نظر شما چگونه یک نقطه می‌تواند نمادِ خلاقیّت باشد؟ کافی است که از محتوای داستان پیتر اچ رینولدز که به همین نام است، با خبر باشید تا به زیباییِ این ایده پی ببرید.

این روز از ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۹ هنگامی که یک آموزگار  داستان «نقطه»اثر کلاسیک پیتر اچ رینولدز را به دانش آموزانش معرفی کرد، آغاز شد. در «نقطه» کلاس هنر تمام شده اما کاغذ نقاشی «واشتی» هنوز کاملا سفید است و خودش مثل سریش به صندلی چسبیده است. واشتی با خود می گوید :«خیلی مسخره است، من هنوز نتوانسته ام چیزی بکشم.» معلم کنار او می آید و لبخندی می زند و از او می خواهد در برگه اش چیزی بکشد: یک خط، یک علامت یا حتی یک نقطه. واشتی با عصبانیت ماژیکی بر می دارد و ضربه محکمی بر کاغذ می زند: «بفرمایید!» معلم کاغذ را از روی میز برمی دارد و با دقت نگاه می کند. بعد آن را به واشتی می دهد و با مهربانی به او می گوید: «حالا امضا ش کن.» هفته بعد، وقتی واشتی به کلاس هنر می رود از دیدن تابلویی که بالای میز معلمش به دیوار آویزان است تعجب می کند، چون همان نقطه کوچکی است که واشتی کشیده بود، نقطه او در یک قاب طلایی کنگره ای! واشتی با خود می گوید: « این که کاری ندارد، من نقطه های بهتر از این می توانم بکشم .» و این آغازی است برای او که خود را بیابد و قدم به دنیای ناشناخته نقاشی بگذارد. واشتی در داستان « نقطه » با یک دعوت مهربانانه از طرف معلمش رو به رو می شود، دعوتی برای ابراز وجود، برای سهیم کردن دیگران در استعداد های خود و برای یک حرکت خلاقانه کوچک که به کاری بزرگ می انجامد.
این داستان، به کودکان ناامید اعتماد به نفس می دهد تا برای انجام کارها نخستین قدم را بردارند، حتی اگر سخت و غیر ممکن باشد، حتی اگر موفق نشوند و حرکت آن‌ها پیش پا افتاده باشد، مثل گذاشتن یک نقطه در یک صفحه. [۱]

Dot International Day
Dot International Day

به راستی که جای خالی روزی در تقویم برای «تولید کنندگان محتوا» خالی است.در جهان امروزی که فرهنگ غالب «مصرف گرایی» است و همه‌ی ما مصرف کننده، بودن  کسانی که بودنشان با توسعه و گسترش همراه است باعث خشنودی است. با این‌که همواره تولیدکنندگان بر خلافِ مصرف کنندگان ابتدا مورد تمسخر بخش عظیمی از جامعه می‌شوند، «واندادگی» آنها قابل تقدیر و ستایش است.

اگر میخواهیم تولید کننده باشیم، بدنیست که این سه کلمه را فراموش نکنیم؛

– خلاقیت: امروزه  فقط ایده ها نیستند که حرف اول را می‌زنند، بلکه هنر و جسارتِ به فعل درآوردن آن‌هاست که محصول نهایی را قابل لمس می‌کند.

همکاری: همواره همکاری باعثِ سینرژی و هم‌افزایی می‌شود. خودپرستی و خود برترپنداری بزرگترین آفت یک کار گروهی است.

رقابت: ایده ها می‌توانند به هر شکلی درآیند، عدم رقابت باعثِ کیفیت بد محصول ما خواهند شد. خواه یک وب‌سایت باشد، یک عکس باشد و یا یک دستبند.

این روز، بر همه‌ی برنامه‌نویسان، شاعران، نقاشان، نویسندگان، طراحان، مخترعان،روزنامه نگاران، وبلاگ نویسان و خلاصه به همه‌ی تولید کنندگان شادباش.

 

پ.ن:

افرادی که مایل به برگزاری روز بین المللی نقطه هستند می توانند در سایت www.thedotclub.org نام نویسی کنند و با افراد دیگری که همانند آن ها این روز را جشن می گیرند در ارتباط باشند و یکدیگر را در تجربه هایشان سهیم کنند. در این سایت یک دستنامه به زبان انگلیسی ایده هایی را برای برگزاری این روز در دسترس افرادی که مایلند این روز را جشن بگیرند قرار می دهد. تاکنون بیش از ۱ میلیون نفر از ۷۳ کشور جهان برای برگزاری این روز نام نویسی کرده اند.